22 Temmuz 2013 Pazartesi

Schalke: 1 - Beşiktaş: 1


Sezon öncesi hazırlık kampında Beşiktaş en ciddi sınavlarından bir tanesini dün akşam Schalke 04 önünde verdi.

Beşiktaş savunmadayken 4-4-1-1 formasyonuna yakın bir görüntü verirken,

bu formasyon hücumda Veli'nin defans önünde tek çıpa olarak kalması,Oğuzhan'ın Fernandes Reis'e destek vermek için öne çıkmasıyla,4-3-3'e yakın bir formasyona döndü.

maçın önemli anları;

6.dakika'da Veli'yle başlayan Fernandes'in harika pasıyla devam eden atağımızda sağ açıkta topla buluşan Gökhan Töre rakip ceza sahasına cepheden yaklaştı,önce rakibini geçer gibi yaptı ardından şutunu çekti ama top rakip kalecinin kucağında kaldı.

7.dakika'da Fernandes Reis,orta alanda topla buluştu,rakibini ekarte ettikten sonra sol açıkta bekleyen Olcay'a harika bir pas attı.Olcay rakip ceza sahasına yaklaştı,rakibini geçip şutunu çekti,top rakip kaleyi bulmadı.
10.dakika'da Huntelaar'ın altı pastan kafayla kaçırdığı bir gol pozisyonu var ki tam evlere şenlik.Bu pozisyonda Beşiktaş'ın savunma vaziyeti alamadığı maç görüntülerinden açık şekilde görülüyor.

22.dakika'da Almeida imzalı harika bir atak izledik,sol açıkta topla buluşan Almeida sağ açıkta bekleyen Gökhan'a müthiş bir pas attı,sağ açıkta pası alan Gökhan rakip ceza sahasına yaklaşırken bu arada Almeida'da rakip ceza sahası içine boş koşu yapıyordu.
Gökhan boş koşu yapan Almeida'ya harika bir hava pası attı lakin Almeida altı pastan golü atamadı.

25.dakika'da aşık leyla Olcay'ın uyuduğu bir anda,Jones,sol bek bölgemize bir uzun pas attı.Farfan topla buluşup Ersan'la başbaşa kaldı.Farfan'ın kısa pasında ceza sahamız içinde topun gelişine vuran Zalai'nin topu neyse ki kalemizi tutmadı.
Biliç bu pozisyona hafif tepki verdi.

29.dakika'da (AŞAĞIDA CAPSLEDİĞİM FOTO SONRASI) Beşiktaş takım olarak tam savunma vaziyeti almışken,Schalke Beşiktaş savunmasını ORTADAN DELDİ ORTADAN...
İki pasla Huntelaar'ı Cenk'le baş başa bıraktılar,çaprazdan Huntelaar'ın yaptığı gol vuruşu kalemizi tutmadı.
Neden EŞŞEK kadar ORTADAN DELDİ YAZDIK ? ÇÜNKÜ TAKIMDA DEFANS ÖNÜNÜ SAVUNACAK BİR ÖN LİBERO YOK

34.dakika'da Schalke korner atışı yaparken ceza sahamız içindeki bir Schalke'li hariç diğer tüm Schalkeliler ön direğe hareketlendiler,bizim defansta refleks olarak,haliyle hareketin olduğu ön direğe konsantre oldu.
Böylelikle o ön direğe hareketlenmeyip topu izleyen Schalke'li rahatça kafa vuruşu imkanı buldu.

35.dakika'da Almeida'nın indirdiği topa Olcay bekletmeden şutu yapıştırdı.Şut o kadar zayıftı ki önce ben topa Veli vurdu zannettim.

39.dakika'da yerden kısa pasların ardından,bizim sol bek bölgemize sarkan Farfan'ın harika pasında altıpastan Huntelaar tek vuruşunu yaptı ama Cenk ayakta kaldı ve mükemmel çıkardı.
(bu pozisyonda Olcay'ın savunmamızdaki yarattığı zaafiyetine dikkat edin)

44.dakika'da Veli kısa pasla topu Almeida'ya aktardı.Almeida harika uzun tek pasla Olcay'ı rakip kaleciyle karşı karşıya bıraktı.Olcay bu yüzde bir milyonluk gol pozisyonunu harcadı.

46.dakika'da sol açıktaki Almeida'nın pasını ıskalayıp,pasın hızını kesen Schalkeliler Olcay'a altın tepsi de bir gol pozisyonu imkanı verdiler,Olcay gene atamadı :)

Takımlar soyunma odasına giderken,ilk yarıdaki bizim takımın performansından ben memnundum.

56.dakika'da Beşiktaş geriden oyun kurmaya çalışırken Oğuzhan Escude'den gelen pası tek topla Sivok'a aktarmaya çalıştı ama başaramadı.Topu Huntelaar kaptı,topu tek pasla Draxler'e aktardı,Draxler'de golü atmakta zorlanmadı...Schalke 1- Beşiktaş:0

Golü yedikten sonra sahada dağılma emareleri gösterdik nitekim 63.dakika'daki Farfan'ın girdiği pozisyon bu sebebten.

VE 65.dakika'da Franko,Escude'nin yerine oyuna dahil olur  :) (aynı anda Pektemek'te oyuna girdi)
Fernandes Reis köşe atışını kullanır ve arka direkte gelen topa kafayı yapıştıran Pedro Franko oyuna girer girmez topla buluştuğu ilk anda golünü atar :)
BAL mı ? hayır,bu pozisyonun tanımı iyi zeki oyuncunun pozisyonu süzmesi ve golü atmasıdır.
Schalke:1-Beşiktaş:1

73.dakika'da Draxler'in sert frikiğini gene Cenk müthiş kurtarır.(Sambade olmasaydı Cenk yerdi bu golü)

son dakikalarda gene dağılma emareleri gösterdik.Bu anlardan 85.dakika'da gene Cenk'in bir kurtarışına tanık olduk.

86.dakika'da Santana'nın kornerden gelen topa vurduğu kafayı gene Cenk çıkardı,gene Cenk çıkardı.

89.dakika Bastos'un şutu gene Cenk :) CEnk CEnk CEnk :)

MAÇIN EN CAN ALICI NOKTASI

Bu başlığın üstünde neredeyse bir sayfaya yakın yazmışız,buraya kadar yazdıklarımın neredeyse hepsi geyik muhabbetiydi.

O yazdıklarımı unutun,mavi hapı için ve maçın 29 dakikasından capslediğim yukarıdaki fotoya odaklanın.

Foto'da,Beşiktaş'ın oyunu neredeyse 25 mt'lik dar bir alanda oynama isteği,apaçık şekilde görülüyor.

İşte benim geleceğe dair umudum bu görüntüdür.

yukarıdaki Foto anının hemen ardından,tam savunma vaziyeti alan Beşiktaş,Schalke'ye yüzde yüzlük bir gol pozisyonu verdi.Bu pozisyonun ayrıntılarını yukarıda yazdım..HATTA EŞŞEK KADAR PUNTOLARLA YAZDIM...Tam savunma vaziyetindeyken bile defans önünün VELİ'yle savunulamayacağına dikkatleri çekmek istedim.

Schuster'in Beşiktaş'ından bu yana ilk kez Beşiktaş'ı çağdaş fitbol oynamak isterken görüyorum.

Schuster Dayı,bu çağdaş fitbolun,Barcelona seviyesindeki über dead versiyonunu,Beşiktaş'a oynatmak isterken,alınan kötü sonuçlardan sonra yarı yolda,bu yoldan dönmüş ve istifa edip gerçek anavatanı İspanya'ya geriye dönmek zorunda kalmıştı.

Schuster Dayı dün Malaga'yla İzmir'e gelmişti,oteline gidip şu mübarek günde,Dayı'nın ellerini öpüp hayır duasını almak isterdim.

Benim taa en baştan transferini hatalı bulduğum Biliç,oyunu dar alanda oynama prensibinden taviz vermediği sürece amatör fitbol yorumcuların desteğini alır.

Lakin Biliç ne zaman bu yoldan döner o zaman biz de burada her zamanki cellatlığımızla Hoca'yı asmak için bekliyor olacağız.

Oyuncu Performansları

Maçın Birinci Kader Adamı Cenk

Usta kaleci antrenörümüz Sambade'nin Cenk üzerindeki etkisini dün ilk kez Schalke maçında gördük.Beşiktaş kalesine geçtiğinden bu yana istikrarsız bir görüntü çizen Cenk dün ilk kez maçın skoruna direkt etki eden kurtarışlara imza attı ve takımının yenilmesini önledi.

Maçın İkinci Kader Adamı Olcay

Olcay maç içinde kendisini bir kanat adamından ziyade bir forvet olarak görüyor.Oyununu da buna göre oynuyor.Bundan dolayı da Olcay özellikle takım savunmadayken,savunma görevini boşlayıp kafasına göre gol koklama işlerine giriyor.Bu işlerde de başarısız olduğunu söylemeyiz.

Olcay'ın dün iki tane yüzde yüzlük gol pozisyonuna girmesi hep bu forvet zihniyetliğinden,büyük takım oyuncusu da hep rakip kaleyi düşünmeli ona tamamda,arkadaşım pozisyona girdiğinde affetmeyeceksin...

Olcay dün o golleri atsa bugün kraldı .

Almeida

Maç sonu pek çok ergen kardeşimiz Almeida'nın dünkü performansından memnun kalmamış.
Hakikaten yuh yani !
Bakın yukarıda 22.dakika'da ki atak Almeida'nın eseri,35.dakika'da Olcay'ın şutu öncesi topu indiren gene Almeida,44.dakika'da Olcay'ı tek pasla gol pozisyonuna sokan gene Almeida,46.dakika'da Olcay'ın ikinci yüzde yüzlük gol pozisyonunda gene Almeida var...

Tüm bunlar bir yana Almeida,tüm Beşiktaş kadrosunda takım omurgasını ayakta tutan tek safkan santrafor özellikli adamdır.
Pektemek'le,gündemde olan Enaramo'yla bu işler yürümez.

Almeida'yı gönderirseniz gelecek sezon bizim için başlamadan biter.

Gökhan Töre

Gökhan özellikle maçın ilk yarısında,sağ açıktan geliştirdiğimiz ataklara sağladığı katkıyla,kanat adamı özelliğini ortaya koymuştur.İki gollük atak Gökhan'ın eseridir.Bunun yanında Gökhan sol açık Olcay'ın tam tersine savunma görevini maç boyu aksatmadan yerine getirmiştir.

Oğuzhan

Geçen sezonun harika çocuğu bu sezon öncesinde henüz ortalarda yok.Dün Schalke'nin attığı gol Oğuzhan'ın hatalı pası sonucunda gerçekleşti.Oğuzhan zamanla form tutar diye ümit ediyorum.

Pedro Franko

Transferini çokca övdüğümüz fitbolcu...Oyuna girdi ve golünü attı,çünkü kendisi iyi bir oyuncu ve topta oyun içinde iyi oyuncuların üstüne yapışır.

Beşiktaş'ın pas ve topu oyuna sokma kalitesini artıran bir oyuncu da Pedro'nun önünde oynayan adam Veli :)

Ver topu Veli'ye kaybetsin yada geriye oynasın.

Biliç'ten dün akşam ön liberoda bir Pedro Franco denemesi beklentim gerçekleşmedi.

Veli Kavlak

Profesyonelliğin getirdiği zorunluluktan Veli'yi basın toplantısında öven sportif direktör Önder Özen bir yana,bugünlerde Veli'yi öven saftirik blog,forum yazarları özellikle Twitter'da fink atıyor.

Tekrar aynı şeyleri yazıyorum:sol açık Veli'yi,Beşiktaş orta sahasında,defansif orta saha olarak oynatmak bir fitbol cinayetidir.

Bakın dün,maçın 29.dakikasında Beşiktaş tam savunma vaziyeti almışken,(yukarıdaki foto)Schalke'ye verilen gol pozisyonunun baş sorumlusu alan kaplamayı ve pozisyon almayı bilmeyen Veli'dir.

Gene Necip'te alan kaplamayı,ön libero oynamayı bilmemektedir.

Biliç bu bölgeye bir transfer için şayet Necip'in iyileşmesini bekliyorsa vay bizim halimize.

BEŞİKTAŞ'IN TRANSFERE EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN BÖLGESİ ÖN LİBERODUR...
(geçen sezon sesimizi duyaramadık,sanıyorum bu sezonda sesimizi duyan olmayacak)

Sivok-Escude Tandemi

Geçen sezon sonunda bu ikilinin yakaladığı uyumun,bu sezona taşınmasını umut ediyorum.Belki Pedro Franko Sivok ikilisi daha iyi olur orasını şimdiden bilemem.

Ersan

Zorunlu sol bek Ersan'ın buradaki performansını eleştirecek değiliz.Benim Ersan için tek söyleyeceğim her sezon azalan yabancı fitbolcu kontenjanında Ersan'ın çok değerli bir oyuncu olduğudur.Kim ne kadar para verirse versin kesinlikle satılmamalı.

Tanju

Büyük takımın hücuma hevesli bir sağ beki gibi oynamıyor,çünkü Tanju'nun kapasitesi bu kadar...
Serdar Kurtuluş sağ bek bölgesine bir artı değer katar lakin ben bu değerin çokta büyük olacağını sanmıyorum,Forever Hilbert !

Fernandes

Ben bu teknik direktör milletini bir türlü anlamıyorum.

Balkanların Tezenesi Biliç,Valencia ve Everton'da ön libero oynamış Fernandes'i,Beşiktaş'ta önlibero kıtlığının had safhada olduğu bugünlerde bir kez olsun ön libero da denemiyor.

Holosko'yu sağ bek'te deniyor Fernandes'i ön liberoda denemiyor.

Dene bir kez olsun dene.

Dünkü maçta bir kez daha göstermiştir ki Fernandes bu takımın tek gerçek yıldızıdır.

Oyuna sonradan giren diğer oyuncularımız

Pektemek Almeida'nın yerini dolduracak tipte bir oyuncu değildir,ki bunu bin kere yazmışızdır ki çoğunlukta anlamamıştır.
Anlaşılıncaya kadar da yazmaya devam edeceğiz.
Transfer edilirse,6+0+4'den dolayı tribündeki yeri şimdiden hazır olan Enaramo'da Almeida'ya alternatif olamaz bunu da bir kez daha yazalım.

Muhammed Alex gibi tek santrafor arkasında oynamadığı sürece kendini gösteremez.Bu çocuğu şu ana kadar teknik heyetin anlayabildiğine inanamıyorum.

Son Sözler

-Çilek transferi bekleyen akl-ı evvellere sesleniyorum.

Beşiktaş'ın ekonomik çöküntü hali tüm şiddetiyle devam ediyor.

Bunların üstüne Şike davasının yeniden alevlenmesiyle Avrupa Kupalarından gelen ihrac kararını ve gelir kaybını ,stadsızlık sebebiyle kombine gelirlerinden uçan kaybı da ekleyince bu sezonunda geçen sezondan farklı olmayacağını görürsünüz.

Ben Fikret Orman yönetiminin her türlü icratına körlemesine sahip çıkıp demiyorum,benim tek dediğim yıldız fitbolcu isterken şartları göz önünde tutup biraz daha üsturuplu davranmanız..

34'lük Ronaldinho'nun transferini isteyen taraftarda en hafifinden hunili delidir...

-Basın toplantısında:''ben geçen sezon sakat değildim,Aykut Kocaman'ın tercihleri yüzünden fitbol oynayamadım'' diyen yönetimin transferi Sezer Öztürk,gene ortalarda yok.

Şayet Sezer Öztürk iki sezondur sakat değilse ve Aykut Kocaman bu oyuncuyu tercih etmemişse bu sakatlığından ötürü oynamamaktan daha kötü değil midir ?

Sezer'se tercih edilmemeyi sakatlığına değil de teknik direktör tercihine bağlayarak çok saçma bir savunma mekanizmasının modunda :) güler misin ağlar mısın !

SON SOZÜN SON SÖZÜ

Görüldüğü kadarıyla Biliç,Beşiktaş'a çağdaş fitbol oynatmak istiyor lakin Biliç'in elinde ki malzeme kötü...

Veli,Toraman,Pektemek vs sistemi her an sekteye uğratabilecek oyuncular.

Bu yüzden doğru yerlere doğru transferler yapılmalı.

Bu da ancak yöneticilerimizin fitboldan tamamen ellerini çekmesiyle mümkün.

Başarının önündeki en büyük engel Önder Özen'e sağlanan serbestiliğin yönetim eliyle yontulmasıdır...

Ne kadar çok Önder Özen,o kadar çok başarı...

Hiç yorum yok: