27 Şubat 2012 Pazartesi

Galatasaray:3 - Beşiktaş:2


Süper Şike Liginin ve olamaz olasıca Play-OFF'un kaderini çizecek derby'i;son dakika da gelen rakip golüyle kaybetmek moral açısından çok yıkıcı....

Bu moral çöküklüğünün,Atletico Madrid maçlarına aynen yansıyacağını düşünüyorum.

Carlos Hoca takımının saha içindeki problemlerine çözüm üretmekten ziyade her maç bodoslama,ezber seçimlerini ısrarla devam ettiriyor.

Nitekim bu akşamda böyle oldu.

Beşiktaş'ın en büyük problemi oyuna hükmedecek saha içi pas alışverişini başaramaması..Veli+Necip ikilisinin uyumsuzluğu,ayağa pas alışverişlerindeki yetersizliklerini,bu güne kadar kahvede maç izleyen hacı Abiler bile çözmüşken,

Yarım akıllı,bir Beşiktaş taraftarı olan ben,

Orta saha virtiözümüz Fernandes'in olmadığı akşamda Carlos Hoca'dan en azından bir Alves hamlesi bekliyordum.
 
Hoca o hamleyi hiç düşünmedi bile...Gene ezberindeki Veli+Necip ikilisine bir arada yer vererek,bu ikilinin deli danalar gibi topun peşinden haybeye enerji harcamalarını ilk yarı boyunca izleyip durdu.

Sakatlıktan yeni çıkan güçsüz İsmail,zoraki sağ bek Toraman,ayağa pas yapmayı bilmeyen Egemen,pas özürlü orta sahamızın oyunda hakimiyet kuramayışının diğer yan etkenleridir.

Almeida hayatından bezmiş,Q7 rakipten ziyade göbeğiyle cebelleşmekte....Topun Beşiktaş tarafından ileri taşınamadığı anlarda zaten silik Simao'yla birlikte maç başlar başlamaz oyunun kontrolü hemencecik Galatasaray'a geçiverdi.

6.dakika'da İsmaiL'in uzun pasıyla,gol bölgesi rakip altı pasta topla buluşan Veli golü atamadı.Veli o golü atsaydı zaten şaşardım.
Sonra Veli'yi eleştirince kızıyorsunuz bana :)

8.dakika'da Muslera'nın kalesinin biraz önüne çıkmasından yararlanmak isteyen Q7'nin ceza sahası dışından çektiği akıllı şutu rakip kaleyi tutmadı.

16.dakika'da Melo'nun kendi yarı sahasından attığı uzun top bizim sol bek bölgemizde bekleyen Eboue'ye geldi.Eboue topu kontrol etmeyip kafasıyla kendi önüne doğru açtı.Arkalardan gelen İsmaiL topu kesemedi dahası yaptığı müdahale ile Eboue'nin işini kolaylaştırdı.Eboue'nin ortaya çıkardığı topu de marke vaziyette bekleyen Elmander tek vuruşla ağlarımıza gönderdi.(1-0) Gol

Amatörce yenen bir gol...Hiç yoktan rakibe yapılan ikram.Eboue topu kontrol ederken,Eboue'yle omuz omuz mücadeleye girmekten çekinen bir Simao...bu gol için daha ne diyelim.

28.dakika'da Q7 acemi genç Semih'ten sıyrılıp zayıf bir şut çeker.Top Muslera'nın KÜÇÜK ellerinde kalır.

38.dakika'da Egemen Korkmaz kasığından sakatlanır ve yerini Sidnei'ye bırakır.Geçen maç Tanju bu akşam Egemen...Bin defa yazdık,defans hattımızın üzerinde nazar var dedik,her oyuncuya ayrı ayrı kurşun döktürün dedik,nefesi kuvvetli bir Hoca'ya takımı okuyun üfletin dedik,deve kesin dedik..yapmadınız :)

Egemen-Sidnei oyuncu değişikliğinin en büyük yararı Sivok-Sidnei'le alan daraltmak için biraz defans çizgisini biraz daha ileri taşınması oldu.

Maçın ilk yarısı 1-0 Galatasaray'ın üstünlüğüyle sonuçlanırken,maçın devre arasında Twitter köşelerinde Carlos Hoca'dan bir hamle beklentisine girdik.

Carlos oyuncu değişikliğine gitmeden takımını aynen sahaya sürdü.

Beşiktaş maçın ikinci yarısına maçın ilk yarısına göre biraz daha azimli başladı.

49.dakika'da da inat ve azmin ödülünü aldık.Q7'nin sağ açıktan getirdiği topu önce Ujfalusi'den söktü sonra da Semih'ten...Topla sıfıra inen Q7 topu rakip altı pasa çıkardığında Toraman'a sadece topa dokunup,topu ağlara yollamak kaldı.GOLLL (1-1)

Bu golle galibiyet için umutlandık fakat umudumuz Melo'nun golüyle kursağımızda kaldı.

52.dakika'da Selçuk İnan defansımızın arkamıza attığı topla Melo'yu kaçırdı.Kalecimiz Cenk'le karşı kaşıya kalan Melo yerden sert bir vuruşla topu ağlarımıza gönderdi.(2-1) Gol

Yenilen bu golde,oyuna Egemen'in yerine dahil olan Sidnei'n doğru olarak oyunu orta sahaya yakın oynama anlayışı etkili olmuştur.Doğru anlayış,yavaş Sidnei'yle bu sefer ters tepti :)
Aynı pozisyonda defansta derinlik yaratma meraklısı Egemen olsaydı bu gol büyük ihtimal yenmeyecekti..

Melo'nun gol sonrası sevinci hakikaten çok iğrenç...Pitbull beslemek Türkiye'de yasaklanmadı mı ?

60.dakika'da CarvalhaL'ın hamlesi geldi..İsmail Köybaşı oyundan alındı,Pektemek oyuna dahil oldu.Sol bek bölgesine Veli geçerken,Pektemek forvet hattındaki yerini aldı.

Veli rakip kaleye ne kadar uzak oynarsa o kadar iyi benim için :) Pektemek forvet hattına hareket getirse de ilerleyen dakikalarda Pektemek,Simao,Q7,Almeida'lı forvet hattıyla takımın defans ve orta sahadan oluşan gövdesi koptu.Bu bölümlerde bağlantıyı sağlamaya çalışan Necip üç kişilik koştu.

68.dakika'da oyuna Necati'nin yerine giren Riera Toraman'ı geçip şutunu çekti...top kalemizi tutmadı.Bu gol pozisyonu yukarı paragrafta anlattığım bölünmüşlüğün bir sonucudur.

71.dakika'da Simao'nun kullandığı korner vuruşunda,ön direkte bomboş pozisyondaki deve Almeida golü atamadı.

73.dakika'da acaip bir gol attık.Orta sahada topla buluşan Necip sol açığa topu göndermeye çalıştı,top rakibine çarpıp sağ açıkta bekleyen Q7'ye harika bir pas oldu.Sağ açıktan ilerleyen Q7 rakip ceza sahasına yaklaştığında topu bel hizasından falsolu şekilde sertçe rakip ceza sahasına doğru kesti.Acemi genç Semih topu Muslera'nın öne çıkmasından da yararlanarak kendi ağlarına gönderdi.(2-2) GOLLL

Bu gol sihirli ayaklara sahip Q7'nin eseridir.

79.dakika'da Almeida topu kafayla indirdi,topu alan alan Pektemek soldan kaçan Simao'yu topla buluşturdu,Simao rakip ceza sahasına giren Q7'ye derinlemesine bir pas attı.Q7'nin zayıf vuruşu Muslera'da kaldı.

Dakika 90.MAÇIN KADER ANI.....Galatasaray'ın atağı sonrası Sidnei,topu kendi ceza sahasının önünde Simao'yla buluşturdu.Simao topu sürdükten sonra Sağ Açıkta bekleyen Q7'ye pasını aktardı.Q7 sağ açıktan topu sürüp rakip ceza sahasına girdiğinde Hakan Balta'yla baş başa idi.Hakan Balta'yı ekarte eden Q7 topu arka direkte bekleyen Almeida'nın kafasına kondurdu.Bomboş durumdaki Deve Almeida'nın gol vuruşu kaleyi tutmadı :)

91.dakika'da bizim ceza sahamızın önünde topla buluşan Riera,defansımızın arkasına kaçan Selçuk'a bir top attı.Selçuk topla sola doğru açıldığında karşısında Cenk geldi.Kaleci Cenk Selçuk'un önünü kapatmaktan vazgeçip gerisin geriye kalesine dönerken yarı yolda DURDU..Cenk'in kalesi boş,Cenk kalesiyle Selçuk arasında duruyor ve Selçuk bomboş pozisyonda..Selçuk'un arka direğe kestiği yumuşak topu Elmander ağlarımıza yollar.gol (3-2) gelen rakip golüyle yıkılırız.

Cenk koçum,madem kalenden çıktın sonra fikir değiştirip Selçuk'u boş bırakmak pahasına neden kalene geriye dönüyorsun ? Madem kalene dönmeye karar verdin..Eeee peki yarı yolda durmak niye ?

Kararsız kaleci olmaz.

Bu pozisyon Cenk'in İflasıdır.

Oyuncu Performansları;

Beşiktaş'ın maç içindeki yıldızı 90 dakika aynı ciddiyetle oynayan Ernst'tir.

Necip'in özellikle maçın 60.dakikasından sonraki mücadelesini çok beğendim,çocukcağız resmen üç kişilik koştu.

Kameralar Necip ve Muhammed'i yan yana gösterdiğinde benim gözlerim doluyor :)

Veli Beşiktaş'ın oyuncusu değildir,bir daha katiyyen Beşiktaş orta alanında görev almamalıdır.Sol açıkta veya sol bekte oynamalıdır.

Sivok hatasız top oynamıştır.

Derby'nin zoraki sağ beki Toraman'ın attığı goldeki hırsıyla parlamış,maç boyu mücadeleyi elden bırakmamıştır.

İsmaiL,Atletico Madrid maçları öncesi baygın halinden biran önce kurtulmalı..İlk Galatasaray golündeki hatası biraz da şanssızlıktır.

Simao çok çabalayan etkisiz eleman..Galatasaray'ın ilk golünde Eboue'yle girişmediği ikili mücadele bize pahalıya mal oldu.

Almeida bezginliğiyle ve atamadığı gollerle bu gece alınan mağlubiyetin baş mimarı olmuştur.Üç tane rakip altı pasta kafasına gelen gollük topları heba etmiştir.Tipik istikrarsız santrafor Almeida..  

Fazla kilolu Q7,maalesef eski formunda ve hızında değil..Bu handikaplarına rağmen gene de rakip defansı zorlamıştır.

Egemen iyileşmezse,Beşiktaş'ın Sidnei'yle işi zor.Ersan mı Sidnei mi ? Formsuz Ersan'ın tekrardan sakatlanma riskine karşı bence Sidnei...

Pektemek oyuna sonradan girdiği anlarda üç Portekizli arasında hep kaybolup gidiyor.Portekizlilerle bir türlü senkron tutturamıyor.

Cenk'te aşağı düşüş tüm hızıyla sürüyor.Şayet Rüştü iyileşip bir iki maçlığına kaleyi devralmaz ise,Cenk silinip gidecek.

Maçın artist mektebi kaçkını oyuncusu,Engin Baytar'dır.Her pozisyonda kendini yere atmalar,maç boyu hakemi aldatmaya yönelik hareketler..İğrendim ben kendisinden.

Maçın acemisi Genç Semih...Pozisyon bilgisi sıfır olan,mücadeleyle işi götürmeye çalışan Semih'ten bir şey olmayacağını daha önce yazmıştık.

Hakem Aydınus maç boyu harika bir performans ortaya koymuştur.Bir Beşiktaş'lı olarak kendisine teşekkür ediyorum.

Fatih Terim'in yönettiği takımlar saha içinde neden hep hakemle oynar ? Bu durumu neden bir Allah'ın kulu dile getirmez ?

Sonuçlar;

..Mağlubiyet üstüne mağlubiyet,çaba karşısında ödüle ulaşamayan takımı öğrenilmiş çaresizlik bataklığına batırdıkça batırıyor.

CarvalhaL radikal çare üretmekten ziyade elindeki kadroyu,sezon başından beri benimsediği sistemsizliğin içinde eritip duruyor.

Beşiktaş saha içinde bir türlü takım olamıyor.

Ben kondisyonerden ziyade yardımcı Hoca'yım diye övünen KOCH'un da bugün gelinen noktada sorumluluğu var.

Beşiktaş'ı bir fitbol takımına dönüştürecek bir teknik direktör,yeni yönetimin iş başı yapmasıyla aranmaya başlanmalıdır.

Şike davasındaki telefon tapeleri basına yansıyan,fitbolcuları hakkında ileri geri konuşan Tayfur Hoca'yla bu iş ne kadar olur büyük Muamma...

Beşiktaş bugün aldığı mağlubiyetle sezonu kapatmıştır.Atletico Madrid maçlarından benim hiç umudum yok.

..Beşiktaş mali kongresinde ortaya çıkan gerçek yeni stat konusunda en ufak ilerlemenin sağlanamamış olmasıdır.

Başgan'ın,Başbakan'ın sözünü ortaya atıp stat için hayırlı olsun demesine bakmayın...

Demirören'in 103 milyon TL'lik alacağını klübe hibe ettiği sanan bir kısım Beşiktaş taraftarına ''çok safsınız'' demekten öte bir şey demiyorum.

9 senedir hiç bir sözünde durmayan bir başkanın lafına nasıl olur da kanarsınız ? yuh size...

12 yorum:

JANiTSCHAR dedi ki...

ALmeida,Simao,Fernandes ilk geldiğinde neler yazmışız ona baktım şimdi...

Aralık 2010

http://janitschar-besiktas.blogspot.com/2010/12/simaoalmediafernandes-ve-sorular.html

Namso dedi ki...

Hangi sonuca vardin..?

Arda Kayadibi dedi ki...

Eleştiri dozunda yapıldığında iyi birşeydir hocam ama bence biraz abartmışsın bu herkesi eleştirme olayını :) bu arada Beşiktaşımızın mutlaka Almeida-Pektemek çift forvet oynaması gerektiğini düşünüyorum, olmuyor tek forvetle, hala göremedi Carvalhal bunu

Basar dedi ki...

Günaydın. Bu yazıdan ziyade geçen yılki yazını okudum. Bobo'nun gönderilip Almeida'nın getirilmesinin ne kadar fahiş bir hata olduğunu dün gece bir kere daha gördük.

Ha Bobo bulunmaz hint kumaşı mı? Hayır ama Almeida'dan gömlek gömlek üstündür!

Yönetimin gitmesi 100 GS galibiyetine bedel! Hibe konusuna ben de inanmadım, zira birisi "hibe edeceğim demesi bile önemlidir" demiş. Kimin dediğini bilmiyorum ama bir yönetici sanırım! Şifre burada saklı. Ha hibe ederse eyvallah ama Beşiktaş'tan alıp götürdüklerini ne yapacak?

Stad konusunda da benim de senin gibi hiçbir ümidim yok! Ama ne olursa olsun yönetimin gitmesi bir ışıktır (yeni yönetimi görene kadar)

GS maçı hakkında konuşmaya gerek görmedim. Dün gece en büyük yenilgiyi "playoffçu" TFF ve Digiturk aldı! Playoff saçmalığı en çok haftada ha babam nefes almadan 3 maç oynayan Beşiktaşımızı vurduğu için hiç mi hiç üzülmedim. Bundan sonra feneri geçip 2. olarak CL'ye kalmak çok gerçekçi bir hedeftir. Programın hafiflemesi ile birlikte başarılamayacak bir durum değil.

enorton dedi ki...

Gelinen noktada değil Bobo'yu, Delgadoyu, telloyu, Fink'i hatta Tabatayı bile arıyoruz. tabata bizden gönderilirken takımın asist kralıydı. Veli- Necip -Ernst üçlüsünün bir sezondaki toplam gol- asist sayısı bir Tello etmiyor malesef. Bu arada Bobo > Almeida.

JANiTSCHAR dedi ki...

Namso,

fazla bir sonuca varamadım,kafam hala karışık.

Almeida Gençlerbirliği maçında harika bir kafa golü attı,

Braga maçında sağ açıktan gelen 2 yerden ortaya iki usta vuruş yaptı ama bu toplar kaleyi tutmadı.

Aynı Almeida dün gece 91.dakika'da altı pastan kafayla topu ağlara yollayamadı :)

O golü atsa zaten bugün her şey güllük gülistanlıktı.

tek top her şeyi değiştiriyor.

Galiba vardığım tek sonuç bizim takımın çok çok yorgun olduğu.

JANiTSCHAR dedi ki...

Arda Kayadibi,

Herkesi eleştirmek derken,hangi eleştirime katılmadığı açıkça yazarsan sana daha kolay yanıt verebilirim.

Hakemi bile övdüğüm yazımda,herkesin eleştirdiğim yönünde yaptığın eleştiriye katılmıyorum :)

CarvalhaL Türkiye'ye gelir gelmez daha hava limanında 4-3-3 sistemini benimsediği söylemişti.

Hoca geldiğinden bu yana ezberindekini takıma zorla oynatmaya çalışıyor.

Zaten yazımda Hoca'nın bu yönünü eleştirmişim..

CarvalhaL'dan 4-4-1-1 formasyonunda,

Pektemek-Almeida forvet hattını boşuna beklemeyelim derim...

CarvalhaL ezberinden vazgeçmez.

JANiTSCHAR dedi ki...

Basar,

Beşiktaş'la anlaşamayan Bobo'ya Avrupa'da hiç bir klüb gel demedi.

Berezilya'ya dönen Bobo yakın zamanda Türkiye piyasasına kendini hatırlatmak amacıyla önce Mersin'e sonra İstanbul'a geldi..

Bursa Bobo'yu alacak deniyordu,Bursa Figer'e o kadar para bayılmayı göze alamadı.

Bugün beğenilmeyen Almeida'nın ise Avrupa piyasasında her zaman alıcısı vardır.

Bobo,Ümraniye idmanlarının takımdan ayrı düz koşu yapan tembel oyuncusudur.

Dün Almeida yerine Bobo sahada olsaydı,maçı sonuna kadar götüremeden çok temiz yenilirdik.

Fenerbahçe'nin bir mucize sonucu Play off'a katıldığını ve Play Off'tan II.çıktığını düşünürsek...

aklımıza geçen sene Şampiyonlar Ligi'ne alınmayan Fenerbahçe önümüzdeki sezon neye dayanılarak Şampiyonlar Ligi'ne alınabilir sorusu gelir....

Play Off'larda Beşiktaş II.cilik için Trabzonsporla çekişir.

TFF Fenerbahçe'yi düşürmez ise Türk takımlarına Avrupa yolu kapanır,Galatasaray dahil hiç bir Türk takımı Avrupa Kupalarına uzun bir müddet katılamaz.

Bizim içinde Şampiyonlar Ligi mevzuu ortadan kalkar :)

Stad konusunu çözse çözse Murat Aksu çözer..

Stad Projesiyle artacak gelirler borç sorununa bir nebze merhem olur diye düşünüyorum.

Hibe konusunu da iki güne kalmaz patlar :)

JANiTSCHAR dedi ki...

Enorton,

Sende vur deyince alayını öldürmüşsün :)

Delgado ve Tabata'nın bugün hangi takımda olduğunu Google yardımı olmadan söyleyebilir misin ?

Ben bilmiyorum mesela...

Tello Eskişehir'e gittiğinden beri uykuda,Tello Ersun Yanal'la biraz kıpırdar gibi oldu...

Bobo'dan,Basar'a verdiğim yanıtta kısaca bahsettim..

Delgado,Bobo,Tello,Tabata ile her maç rakip kaleye gidemediğimizi hatırlıyorum..

Bu fitbolcuların geçmiş performanslarına bakarak bugünkü oyuncularla kıyaslamak doğru değil..

Çünkü geçmişin şartlarıyla bugünün şartları çok farklı...

Ben Tabata,Delgado,Bobo,Tello'lu bir kadronun 10 gün içersinde 4 maçlık periyodda perperişan olacağını düşünenlerdenim.

Sezon başında Barış Özbek,Ceyhun Gülselam alınsın dedik dinleyen olmadı...

Ara tatilde Fink geri dönsün dedik :)oda gerçekleşmedi...

Şimdi Aurelio'nun yokluğunda her maçta Veli'nin orta sahada topla cebelleşmesine tanık oluyoruz.

Dün mesela Fink ön libero oynasaydı,Fernandes'in yokluğunda Ernst rakip kaleye daha yakın oynasaydı daha iyi olmaz mıydı ?

Neyse artık önümüzdeki maçlara bakacağız :)

enorton dedi ki...

Ben Delgado, bobo, tabata, Tello şuanda oynayan oyunculardan daha kaliteli demedim. Dediğin gibi ya kariyerleri bitti ya da arap ülkelerinde oynuyorlar. Ancak Beşiktaşta oynadıkları sürede verdikleri "hücumsal" katkı şuandaki oyunculardan daha fazlaydı. Bunu söyledim.

Eldeki yabancıların kalitesi de tartışılır buarada. Ben Fernandes dışındaki yabancılara Avrupadan bir talep geleceğini düşünmüyorum. Bugün Simao ya futbolu bırakır ya da Arap ülkelerine gider. Aynı şekilde Q7 ye de ya araplardan ya da petrol zengini rus takımlarından iyi para veren olur. Almeida ise alınan paraya satılacağını düşünmüyorum. Fink de vasat bir oyuncu ancak Necip -Veli ikilisinden hücum yönü daha fazla. Şut çeker asist yapar, 3-0 lık FB maçındaki gibi arada gol atardı. O pozisyonda Veli olsa top kaleyi tutmazdı mesela.

Bence sorun defansın kendini sürekli geri atmasında ve bu sebeple takımın boyu uzaması. Biraz önde bassak Q7 nin bu kadar geriye koşmasına da gerek kalmayacak. Bunun dışında sistem olarak Real Madrid tarzı 4-2-3-1 in takıma daha uygun olduğunu düşünüyorum. Anadolu takımlarına karşı savunma önünde Fernandes - Ernst (Necip) oynar. onların önünde Q7- Pektemek- Veli (Simao, Holosko, Ekrem) İlerde Almeida. Pektemek Almeidaya yakın olur, o önderiğe koşar pektemek arkaya gider ya da tersi, Almeidanın cevresinde verkaç yapacağı, indirdiği toplarla pozisyona girecek birisi olur. Zorluk düzeyi yüksek maçlarda ise Pektemek yerine Fernandes olur, arkada Ernst -Necip olur.

Aslında bugünkü sistemin işlememesinin nedeni Orelyonun sakatlığı,... savunmadan top çıkarcak, ayağı top yapan oyunu soğutacak biri lazım. Erst bu tipte bir oyuncu değil. Fernandes burada kullanılabilir belki bilemiyorum. Orelyo sağlam olsa 4-3-3 ya da 4-1-4-1 daha ideal gibi ama onun yokluğunda bence Q7 ve Simao onun aynı anda oyunda olmadığı 4-2-3-1 ideal gibi...

JANiTSCHAR dedi ki...

enorton,

güzel yazmışsın...

Formasyon ve oyun anlayışı önerilerine harfiyen katılıyorum..

Basar dedi ki...

Fernandes: Dünyanın her takımında oynar. Güçlenip zorlarsa RM veya Barcada bile kadroya girebilir. Bizde ne işi var anlamış değilim. Mendesin tüm kazıklarına bedel bir transfer.

Q7: 2. derece önemli her ligde oynar. Daha Arap yarımadasına gidecek yaşta değil. Rusya'ya satılırsa parasını çıkartır.

Almeida: Bunu kimse almaz. Adı da yok, kariyeri de. Alınanın çok altına İsviçre-Avusturya gibi bir lige satılabilir.

Simao: Kariyerine ve kendisine saygı duyulur. Ya futbolu bırakır ya da Portekiz'de iddiasız bir takıma gider. Bedelsiz bırakılır.

Alves: ?!'^+%&/()= (fernandes kazancını dengelesin diye takımımıza transfer edildi.