3 Ekim 2012 Çarşamba

Beşiktaş Nereye Gidiyor ?


Teşhis: Samet Aybaba'nın Beşiktaş'ının ''Takım omurgası hasta''....

100.yıL da Şampiyonluğu getiren Lucescu'nun Beşiktaş'ının omurgasını yazıp buradan bugünkü Beşiktaş'ın omurgasındaki arızaları görmek mümkündür..

Samet Aybaba'nın takımının hastalıklı omurgası:

Beşiktaş'ın omurgasını hasta eden ilk etmen Toraman...

Oyunu dar alanda oynamak gibi bir amacınız var ise defans çizgisini mümkün olduğu kadar orta çizgiye yakın kurmak elzemdir.

Defans çizgisini orta sahaya yakın kurma prensibini derinlik yaratma meraklısı Toraman'la uygulamak mümkün değildir (hatırlayınız sezon başında Mancester City'den yenilen II.gol)

Oyunu defanstan kurmak,topu ayağa paslarla orta sahaya taşımak gibi bir amacınız varsa teknik kapasitesi yüksek stoperlere ihtiyacınız vardır..Ecnebi takımlarının defans tandemlerinde Berezilyalı stoperlere daha çok yer verme sebebi bundandır.

Ben Egemen'in takımdan ayrılmasına,Sivok'un takıma dönmesine en başta bu sebepten dolayı sevinmiştim.

Toraman yumuşak bileklere sahip bir stoper değildir..Toraman'ın ayağından çıkan pasların şiddeti fazla olduğundan pasın ulaştığı oyuncu topu kontrol etmekte zorlanmakta bu durum çoğunlukla top kaybına neden olmaktadır.

Toraman'ın kendi defasının önünden Almeida'ya şişirdiği hava topları ekran başında Beşiktaş'ın sakince hücuma çıkmasını bekleyenlere saç baş yolduran ayrı bir vakadır.Bu şişirme toplar direkt top kaybı olarak istatistiklere yansımaktadır.

Toraman'ın cepheden gelen hava toplarını öne veya arkaya sektirme hatalarına lütfen maçı izlerken dikkat ediniz.

Antep'te çalışırken Toraman'ı Türk fitboluna kazandırmakla övünen Samet Aybaba % 100 fitbol programında Güntekin'in sorularını yanıtlarken Toraman'ın sezon başından beri takımın form düzeyi en yüksek fitbolcusu olduğuna dem vuraraktan kaptanını öve öve bitirememiştir.

ya Samet Hoca Toraman'ın takım için yarattığı negatif verimsizliği görmüyor ya da takımın birlik bütünlüğünü esas aldığından kaptanı kesip yedek klübesine çekmeye cesaret edemiyor...

Beşiktaş'ın omurgasını hasta eden ikinci etmen Necip...

Necip ön libero oynamayı bilmiyor..Bir Ön Libero'nun ana görevi tandemdeki iki stoperin önündeki alanı kapatmak olmalıyken biz Necip'in maç içinde sık sık bölgesini terk-i diyar eyleyip rakip fitbolculardan top kapmak amacıyla deliler gibi koştuğuna tanık oluyoruz...

Necip takım defanstayken bir Zokora bir Baroni gibi alan kaplayamadığı gibi..takım ofanstayken topu ayağına alıp orta sahadan topla gereksiz kamikaze dalışları da pek sevmekte...orada Necip'in rakibe kaptıracağı toplar direkt kalemizde gol pozisyonu doğurur.

Veli :) Veli bir orta saha fitbolcusu değildir.

Veli'yi bol bol öven Samet Hoca son maçta Hasan Türk'ü oyuna alarak en azından yanlışının farkına varmıştır diye umut ediyorum..

Veli-Necip ikilisini orta alanda yan yana oynattığınız sürece özellikle takım hücumdayken tüm yük Fernandes'e biniyor.

Veli'yi orta alanda oynatmak fitbol cinayetidir daha ne diyim ben size.

Ön Libero Toraman garabeti :)
Galatasaray maçının ilk dakikalarında ön libero Toraman'ın top kapma hevesiyle nerelere çıktığını ve o pozisyonun devamında Umut'un kaleci Cenk'le karşı karşıya kalıp yüzde yüzlük golü nasıl kaçırdığını hatırlayınız...O pozisyonu dikkatle analiz edin bir Ön liberonun nereye çıkmaması gerektiği görün.Yani demem o ki Toraman'ı önlibero da kullanmak defansta kullanmak kadar size verimsizlik olarak geri döner.

takım omurgasındaki iki ana arızayı dile getirdikten sonra Sergen rolüne soyunan Fernandes fazlasıyla kabulumdür deyip,Almeida her ne kadar bir İlhan Mansız olmasa da en azından takım savunmasında arıza yaratmıyor dan MERHEM'e yani Beşiktaş'ın takım omurgası nasıl iyileştirilebilire geçelim..

eldeki imkanlarla Beşiktaş omurgasını az çok işler kılmak mümkündür...

hemen bir sağlıklı omurga yazalım..

Samet Aybaba böyle sağlıklı bir omurga kurmadığı sürece Beşiktaş'ın maç içindeki düzensizliği savrukluğu devam edecektir.

gerekirse Veli sol açığa geçer,Olcay tek santrafor Almeida'nın arkasındaki 10 numaralığa soyundurulabilir.

yeter ki Samet hoca Toraman ve Necip ikilisinin yarattığı sorunları çözmeye heves etsin..

GELECEKTE NE OLUR ?

bu sezon Feda sezonu bundan dolayı şampiyonluk ikinci planda :) bu durumu bir kenara koyup şunları söyleyelim..

Şayet Samet Hoca takım içindeki arızalara sezon başında vakıf olsaydı Beşiktaş şu an çok rahat şampiyonluğa oynuyor olurdu..

Aurelio ve Ernst'in gidişinin ardından takıma eli ayağı düzgün bir Ön Libero alınabilirdi.

Tanju küstürülmeyip takım kadrosunda tutularak ihtiyacımız olan sağ ve solbekte kullanılabilirdi.

Egemen'in takımdan gitmesine halen daha üzülen Samet Hoca,Egemen'in çağdışılığını demek görmüyor...

buradan Escude'nin şansa transfer olduğu çıkarımında da bulunabiliriz.. 

dün geceden aklımda kalan iki adamı hemen örnek vereyim..Braga Defansının uzun boylu stoperi DOUGLAO ve Braga'nın santraforu EDER...Braga'nın bu iki oyuncuya ödediği bonservis ücretini sıfır TL 

Braga'nın ilk ve ikinci golünde EDER'in oynadığı rolü biz İlhan Mansız'dan bu yana görebildik mi ? hatırlayannınız var mı ? 

bu tip oyuncuları her zaman bulmak mümkün,sadece biraz takip etmek gerekiyor.

hatırlayacak olursanız Samet Aybaba sezon başında Berezilya'ya oyuncu izlemeye gitmişti :) tam çağdışı bir anlayış..Hoca sen hangi topçuyu izleyip transfer edipte o topçuyu üst düzey sınıfa çıkarıp başka bir klube satmışsın ?

Braga ise bunu her daim başarabilen bir klüp..

halen daha bir Scout ekimiz yok,ekibi bırakın ortada Scout'ın lafı dahi yok...en son Recep Çetin Berezilya'ya topçu izlemeye gidiyordu hava limanından döndü :)

gelecekte ne olur ? gelecek bu yazdığımız veriler ışığında halen karanlık...

NENE NENEEEE gelecek dertler bitecek....

Samet Aybaba sezon başında Nene transferi gerçekleşseydi bugünkü durumun farklı olacağına inanıyor ki halen daha Nene'nin transferi istiyor..

Ali Ece'de Nene'nin gelmesinden yana...dün mü evvelsi gün mü kendisini TRT 3'te bir 5 dakika dinledim hemen Nene isteğini belli etti..

Sayıyorum dikkat;

Ricardinho,Delgado,Lincoln,Simao,Guti,Alanzinho,Zübeyr Baya,Bulgar Leckov,Alanzinho,Elano,Adrian..

hangisi hangi derdimize derman olmuş ?

bu takımda geçen sene Guti oynuyordu,Simao oynuyordu...bozuk takım omurgası içinde ne varlık gösterebildiler ?

Ricardinho Dünya Kupasını kaldırıp Beşiktaş'a gelmedi mi ? Bu adam Beşiktaş'a ne verdi ?

Onca örnek varken ben bu NENE diye tutturanları anlayamıyorum..

geçen gün biri Twitter'dam menşın atmış Nene'nin son vuruşları çok iyi diye,ya yukarıdaki topçulardan hangisinin son vuruşu kötüydü ?

hadi diyelim bir aptallık edildi Nene transfer edildi ULAN ADAM HANGİ ZEMİNDE OYNAYACAK ?

Kadıköy'ün zemini bile yıllardır Papates tarlasıyken adam hangi Anadolu deplasmanında kalitesini ortaya koyacak ?

yukarıda saydığım onlarca topçunun yapamadığını bir Alex yaptı bir de Beşiktaş'ın son şampiyonluğunda Yusuf yaptı..

Sonuç:

Haftasonu Beşiktaş Fenerbahçe'yi yenebilir mi ? :) :) :) bende diyorum ki takımın omurgası hastayken Beşiktaş Fenerbahçe'yi yense ne olur,yenmese ne olur 
 
haftasnu Fenerbahçe'yi yeneriz ertesi hafta gider Akhisar'a yeniliriz..

OMURGA HASTA OMURGA....OMURGA İST KAPUTT !

size yukarıda sağlıklı bir omurganın ipuçlarını verdim,maçın ilk beş dakikasında takımın saha içindeki yayılışı yukarıdaki sağlıklı takım omurgasına uyuyorsa takımda iyi yönde gelişme var demektir.

yani bu sezonu maç ve maç değerlendirmenin fazlaca bir anlamı yoktur..

Not 1:Bloğun PAUSE hali devam etmektedir,Twitter'da uzun uzadıya yanıt veremediğim bazı durumların altını çizmek için bu yazıyı yazmak zorunda kaldım...

Not 2:Yazının çoğunluğuna katılıyorum yalnız Veli'yle ilgili söylediklerine katılmıyorum mukabilinden yorumları artık yazmayın,gerçekten çok sıkıldım..

Eski bir blogçunun bir atasözüyle noktayı koyalım; ''La Ligasız kalın lakin Serie A'sız kalmayın..''

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Selam,

Tweeter da bahsetmistim, oradaki BJK li dostlara..

Bu takim neden genc oyunculari bulamiyor. Porto PSG yi en genc oyuncusu ile gecti.. Turkiye de hangi takim o yastaki bir oyuncuya boylesine onemli bir macta sans verir!!! biz hala Muhammedi, Oguzhan i izlemek icin 4 gozle bekliyoruz, Elazig a karsi bile yarim devre yer alamadilar.
Samet Hoca bu yil Feda adiyla, feda edilmesi cok muhtemel sezonda neden hala Amerika kitasini kesfetmeye calisiyor.. Neden Ibrahim Toraman dan bir Cannavaro yaratmaya calisiyor, simdiye kadar olmadiysa, hic olmayacak demektir.. bir kac kez iyi keser ama ani kayarak mudahaleleri yuzunden akilli forvetler kendisini cok iyi ve kolay bir sekilde ekarte edebilmektedir.. Ozune gelecek olursak, bu FEDA ile suslenen sezonda, en azindan genclerle gelecege umut tasimak en mantiklisi degil mi?
bir de Fikret Orman a sunu soylemek lazim, alt yapidan kendimiz cikaramiyorsak, gidip su Ispanyol ve Portekiz Takimlarinin alt yapi hocalarindan getirelim takimin alt yapisinin basina yada, onlar scout ekiplerini casus gibi gozetleyen ekipler kuralim, izledikleri gencleri bizde gormus olur ve takima katabiliriz.. Cunku onlar bedavaya aliyorlar, biz ise zaten para harcamayi cok sevdigimizden ( Eski Baskanin #moneylaundry hikayeleri yuzunden bu kadar bor takildi kulube) para ile gencleri alabiliriz takima..

FB macinda supriz bir sekilde presle ve bulacagi gollerle kizlarinin onunde yenebilir bu takim o ayri konu....

ECO - Luksemburg

emireri dedi ki...

temelde bir takım hataların olduğunu düşünüyorum, şöyle ki escude'nin anlayış olarak toramandan farklı olduğunu söyleyemeyiz, çünkü aynı toraman gibi geriye kaçarak, pozisyon alarak, düşünerek savunma yapmayı seven bir oyuncu olduğu izlenimini yarattı ilk doksan dakikası. pozisyon bilgisinin, tecrübesinin, kalitesinin, meziyetlerinin toramandan çok çok daha iyi olduğu muhakkak, ancak aynı oyun anlayışını benimsemeleri bence tezini çürütmekte.. çok fazla geriye kaçmayan bir defans, önde baskı uygulamak isteyen takımlar için elzemdir. önde rakibe baskı uygulamak için uygun ortasaha oyuncularına (önlibero, merkez ortasaha ve kanatlar) sahip olmalı, stoperlerden en az birinin hamleli olması gereklidir. rakipten önce topa basmayı tüm takımın ilke edinmesi lazım, bu tabi bir takım riskleri de beraberinde getirecektir. söz konusu sistemimiz bu olacaksa escude buna uygun bir oyuncu değil (sağlıklı bir ersanın bu tanıma çok daha uygun olduğu kanısındayım), keza necip.. necip zaman içerisinde oyunun iki yönünü oynayabilen bir ortasaha elemanı olabilecek yeteneklere sahip olduğunu son birkaç maçtır cümle aleme gösterdi.. fiziksel ve mental açıdan geliştiği takdirde, ileriye dönük şuan için oğuzhan dahil en fazla umut vaad eden oyuncumuzdur.. ancak bir önliberonun sahip olduğu pozisyon bilgisine daha sahip değil, o bölgeyi kotaracak daha tecrübeli bir oyuncunun varlığı oyun açısından necip'i rahatlatır.. veli ise bir takımı takım yapan ender oyunculardan biri, gerektiği zaman kanatlarda oynayabilecek, gerektiğinde ortasahada verim alabileceğiniz bir kadro oyuncusu, maaşı da abartı olmadığı sürece kadroda bulunması gereken bir eleman. ilk onbir oyuncusu olup olmadığı tartışılır ama kesinlikle kötü bir oyuncu değil..