15 Ekim 2017 Pazar

Oğuzhan Özyakup'un Ölümü !


Şu manzarayı kafanızda tahayyül edin.

Beşiktaş hücuma çıkıyor top Oğuzhan'ın ayağında karşısında beş kişilik Gençlerbirliği duvarı savunma vaziyeti almış.

Oğuzhan topu pasla ileri taşımak uğraşında arkadaşlarını arıyor.Lakin Oğuzhan'a pas istasyonu-duvar olacak takım arkadaşları ortalarda yoklar.

Rakip defans kalabalığının içinde statik hale top bekleyen Negredo kayıp,sol açık Cenk Tosun Negredo'ya yanaşmış rakip ceza sahası içinde eli belinde gol pası bekliyor.

Bu ikilinin arkasındaki Talisca kendisini Monaco maçına sakladığından aheste,forvet hattının arkasında bağımsızlığını ilan etmiş öyle kafasına göre takılıyor.Oğuzhan'a pas istasyonu olma isteğinin yanından geçmediği gibi hücum preste yok,savunma vaziyeti almada yok,yok yok yok,Talisca yok.

Buraya kadar şimdiden üç oyuncu ıskartaya çıktı.

Sağ bek Gökhan Gönül sakatlık dönüşü henüz form tutamadığından orta sahaya Oğuzhan'a pas istasyonu olma işlerinin çok uzağında.

Sol bek Caner devamlı surette forvetteki Negredo-Cenk ikilisini uzun topla buluşturup direkt gole gitme derdinde.

Pepe uzun pasçı,Tosiç zaten uzun pas atayım derken ikinci gole sebep olan stoper.

Fabri'nin kısa pas oynaması uzun süredir yasak,nedense ?

Alan hakimiyeti pas üstadı Adriano da yok.

Atiba da Oğuzhan'ın arkasında  ve herkesin ayağına baktığı oyun kurucu Oğuzhan beş kişilik Gençlerbirliği müdafaa duvarı karşısında bir başına ve çaresiz.

İlk devre Oğuzhan sağ açıkta Lens'i iki kez topla buluşturmaya çalıştırdı ama mesafe uzun olduğundan o iletişim bir türlü sağlanamadı.Pas seçeneği bulamadığından bir kere defans kalabalığın arasındaki Cenk'e uzun hava topu şişirdi sonuç alamadı.

Oğuzhan sorumluluk almıyor,Oğuzhan topla dikine katetmiyor :) :) :)

Top Oğuzhan'da karşısında beş kişilik Gençlerbirliği duvarı,Oğuzhan'la 45 mt'lik santrafor hattı arasında pas istasyonu oluşturmak isteyen tek oyuncu yok,Oğuzhan ne yapsın ? En son yapması gereken şeyi rakip defansın arasına topla dalsın diyeni çözüm olarak sunanı bile gördük.

Şenol Güneş'li ilk şampiyonlukta rakip ceza sahası önlerine kadar driplingle,pasla gelebilen o Oğuzhan Özyakup'a ne oldu ? hemen aklınıza Bursaspor deplasmanının son dakikalarında kısa pas sanatının icrasının ardından Oğuzhan'ın attığı kritik gol gelsin.

Aslında Oğuzhan'a bir şey olduğu yok değişen çevresi.

Oyunu doğru okuyup boş koşularla rakip defansı yanıltan,orta sahaya,Oğuzhan'a alan açan,gerektiğinde pas istasyonu olan Mario Gomez kaybedildi.

Oğuzhan'ın sahadaki 1 numaralı ortağı Oğuzhan'ı rakip ceza sahası önlerine kısa pasla taşınmasına imkan yaratan Sosa da kaybedildi.

Misal ben beğenmem lakin kısa pas oyununun pas katalizörü Olcay artık takımda yok,misal Gençlerbirliği maçında Cenk'in yerine Olcay olsaydı daha sağlıklı hücum edebilirdik.Babel niye ilkonbirde değildi Şenol Güneş'e sormalı.

Mario Gomez'li-Sosa'lı ilk on birdeki Oğuzhan'ın rahatlığıyla;Cenk Tosun'lu-Talisca'lı-AbouBakar'lı şimdilerde Negredo'lu-Cenk'li-Talisca'lı ilkonbirdeki Oğuzhan'ın müşkül durumunu,Beşiktaş'ın değişen fitbolunu analiz edemeyen çok büyük bir kitle var.

Dikkat ederseniz bu idraksız kitle her kötü sonucun ardından faturayı hep Oğuzhan'a kesiyor.Ve çözüm önerileri de gene ezbere:Tolgay niye oynamıyor :)

''Oğuzhan büyük maçların oyuncusu değil'',''Oğuzhan daha fazla sorumluluk almalı'' bu laflar hep sahada olup biteni doğru analiz edemeyen,renkli medyanın üfürmelerine kapılan o kitlenin fikir sandığı ezber cümleler...

Süper Lig'in 8.haftasında Beşiktaş'ın liderin sekiz puan gerisinde kalmasının en büyük sebebi klüpte olmayan fitbol aklı ve transfer de yapılan hatalardır.

Elalemin fitbol aklı Monchi iken bu ismin Beşiktaş'taki karşılığı Fikret Orman,Metin Albayrak.

Bizimkiler TV'ye çıkıp gayet rahat şekilde kadro mühendisliğine,transfere nasıl müdahil olduklarını övünç duyaraktan anlatıyorlar :) İyi de kardeşim hangi bilgi birikimiyle hangi vasıfla ? Siz kaynatanızın apandisit ameliyatında ameliyathaneye dalıp doktor sen dur ben daha iyi ameliyat ederim diyor musunuz ? Siz çocuklarınız üniversitede dersteyken aniden anfiye dalıp bir dakika Hoca dersi ben daha iyi anlatırım diyor musunuz ? Siz evde plazma Tv arızaladığında elinize murakabe kalemini alıp TV'yi daha beter bozma eylemine mi girişiyor musunuz ? Bu fitbolu,kadro mühendisliğini,transferi en iyi ben biliyorum iddianızın kaynağı nedir ?

Fitbolun lokomotifi Barcelona,Mancester City,Napoli'nin oynadıkları fitbolu düşünün.Bakın felsefeleri aynı olan bu üç takımda bugün itibariyle Liglerinde liderler.

-kısa paslarla oyunda hakimiyet kurup rakibi canından bezdirme
-set hücumunda kısa pasla rakip ceza sahasına yanaşıp hızlı ters paslarla rakip kaleye olabildiğince yaklaşıp golün garanti yüzdesini artırma

Bayern Münih bile Pep Guardiola'yla fitbolun geliştiği yöne,bu ilkelere tutunmaya çalıştı,beceremedi.

Beşiktaş ise kısa pas trafiğiyle yakaladığı ilk şampiyonluğun ardından kısa pas kazanımını yanlış transferler yüzünden her geçen sezon kaybetti.

Şampiyonlukla sonuçlanan sezonun ardından Beşiktaş yönetimin yaptığı hatalar:

1.Sezon öncesi kampı iyi planlamadı:İstanbul sıcağında çalışmak zorunda kalan takım,Çin seyahati,Şenol Güneş'in haklı olarak isyanı yönetimin kulağın üstüne yatması.

2.AbouBakar'ın gidişinin ardından yırtıcı Arap-Zenci bir santrafor yerine Cenk Tosun benzeri statik Negredo'nun transferi

statik Negredo veya Cenk Tosun oyunda hızı yükseltip,alan yaratamadıklarından Talisca'nın da hücum gücünü düşürüyorlar.

Negredo+Cenk'li Talisca'yla,,,AbouBakar'lı Talisca bambaşka mevzular

Cenk Tosun Süper Lig'te,Şampiyonlar Ligi'nde gol kralı olsa dahi Beşiktaş'ın aradığı tipteki bir santrafor değil,Negredo zaten hiç değil

Cenk Tosun'un golcülüğü Cenk'i atlet koşan dikine topla giden yırtıcı bir santrafor yapmıyor.

Beşiktaş'ın santrafor klasiği Ferdinand,İlhan Mansız,Amokachi,Carew,Mario Gomez,Demba Ba bu çizgidir,Bobo,Almeida,Cenk Tosun,Nobre,Ailton,Negredo değildir.Bu sezon Negredo'yla Demba Ba-Mario Gomez-AboUBakar geleneği de bile çiğnedik.

Dahası takımı lokomotif gibi ileriye çeken AbouBakar'sız Negredo'lu Cenk Tosun'lu Beşiktaş'ta Oğuzhan ve yaşlı Atiba'nın yükü bir level daha artmış oldu

3.34'lük Atiba'nın yerine Medel'in transferi ???

Beşiktaş'ın en önemli transfer hatası,Fernando tipinde genç enerjik uzun boylu bir Arap alınıp Atiba'yı yedekliğe soyundurmak varken menajerlerin peşine takılıp Medel'i aldık.

4.Oğuzhan'ı rahatlatmak babında Sosa tipinde bir 10 numara arayışına hiç girmedik,AbouBakar'da gidince statik Negredo+bayık Talisca'yla mevzu daha çetrefilli hale geldi.

5.Üç sezondur pasör hızlı bir stoper transferi yapamadık,iki Gençlerbirliği golünde de Tosiç hatalı.

Vida'da Beşiktaş'ın aradığı adam değil.Pepe'nin uzun top şişirmelerini Beşiktaş orta sahasındaki uyumsuzluğa,pas istasyonu yetersizliğine bağlayabilirsiniz.

6.Takımın yükselen yaş sınırı Adriano,Gökhan Gönül'ün istikrarsız maç performansları haliyle Oğuzhan'ın orta sahadaki etkinliği de düşürüyor.

uzun top şişirme hastası Caner ? forvetimsi bir başına beylik Talisca ? ileride eli belinde top bekleyen Negredo-Cenk Tosun ? uzun top oynayan Fabri,Pepe ? pimi çekik el bombası Tosiç ? bu oyuncuların bu işleri Beşiktaş'ın kısa pas klasiğini,hücumun kaptanı Oğuzhan'ın fitbolunu bozan sebepler.

çözüm ??? Babel santrafor mevkiine çekilip burada ısrar edilmeli,sağ açık Lens sol açık Q7 arkalarında Atiba-Oğuzhan...

eldeki malzemeden ancak böyle hücumda o atraksiyon pas akışkanlığı yakalanabilir.

Ama Şenol Güneş ligte üç golünün ikisini penaltıdan atan Cenk Tosun ve golsüz Negredo'yu küstürmemek için bu tip radikal çözümler denemeyecektir.

Beşiktaş'ın oyun amacı Oğuzhan'a pas istasyonu,alan yaratmak olmalıyken bizse yaptığımız hatalı transfer ve ilkonbir seçimleriyle tam tersini yapıp Oğuzhan'ı bitiriyoruz.

Oğuzhan'ı rakip ceza sahası çevresinde eski etkinliğine tekrar kavuşturmadığımız sürece bu sezon Şampiyonluğun S'sinden bile bahsedemeyiz.

Oğuzhan,kısa pas,Oğuzhan,Oğuzhan,Oğuzhan... yan pasçı Tolgay değil Oğuzhan Oğuzhan Oğuzhan

Oğuzhan'ın özelinde fitbolun geliştiği yöne de dikkatleri çekmeye çalıştım,meseleyi hala anlamayan varsa Napoli,City,Barca'nın oynadığı fitbolu da anlamamıştır.
1 yorum:

Adsız dedi ki...

Marcelo ne yapip edip kalacakti, marcelo kalsa hic transfer yapmasak su an daha iyi yerlerdeydik